Informační centrum Šumperk

Město Šumperk
Facebook

Vyhledávání

Procházkové okruhy městem

Procházkové okruhy

Šumperk

nám. Míru 1
Šumperk, 787 01
GPS: 49°57'54.873''N, 16°58'14.448''E Mapa

Telefon: +420 583 388 610
E-mail: pruvodce@sumperk.cz
Web: http://www.sumperk.cz/cs/turista/

V průběhu 19. století došlo v Šumperku k nebývalému rozmachu textilního průmyslu v Šumperku, v důsledku toho se rapidně změnila urbanistická a architektonická tvář města. Bohatí šumperští podnikatelé si zvali pro stavbu svých vil a paláců významné vídeňské architekty. Šumperk se tak nápadně přiblížil vzhledu tehdejšího hlavního města habsburské monarchie. Níže přinášíme historii a zajímavosti nejvýznamnějších budov. Město Šumperk dokončilo projekt prohlídkového okruhu nazvaného „Po stopách Malé Vídně“, v rámci něhož byly koncem října 2013 na většinu z 24 objektů spjatých s tímto obdobím nainstalovány tabulky s populárně-naučným textem o historii budov, které tak tvoří ucelenou prohlídkovou trasu centrem města Šumperka a nese poetický název „Po stopách Malé Vídně“. Projděte se sami po městě pouze v doprovodu letáku s mapkou / k dispozici v Informačním centru ve Vlastivědném muzeu v Šumperku / nebo aplikace pro chytré mobilní telefony. Podívejte se na tyto krásné budovy přímo na vlastní oči! Více informací o novém okruhu naleznete na webu města v sekci "Turista", dále "Atraktivity města".

Město Šumperk, založené ve druhé polovině 13. století, zažilo během své dlouhé a bohaté historie mnoho období rozkvětu a blahobytu, stejně tak se i několikrát ponořilo do temných a nechvalně proslulých období, jako byly třeba čarodějnické procesy v letech 1679-94. Pokud chcete poznat celé dějiny města, prohlédnout si nejvýznamnější šumperské památky a dozvědět se spoustu zajímavostí a kuriozit, které se v průběhu vývoje Šumperka objevily, stačí navštívit jeden ze tří tématických okruhů městem s průvodcem.

Procházka ze 13. do 21. století

Při této procházce poznáte nejvýznamnější památky města a seznámíte se s jeho celou historií, dozvíte se, kde a jak vzniknul velký požár, proč se do Šumperka na sklonku 15. století sjely moravské a slezské stavy a co se událo, když si šumperští měšťané z Říma přivezli ostatky patrona města sv. Theodora. Okruh trvá necelou hodinu a začíná před budovou radnice, odkud se pokračuje ulicí Starobranskou a Radniční ke kostelu Zvěstování Panny Marie a kolem Geschaderova domu. Procházka dále vede kolem bývalého zámku  a kostela sv. Jana Křtitele. Prohlídka se zakončuje v blízkosti morového sloupu na náměstí Míru.

Kde žily čarodějnice

Svým návštěvníkům tento okruh představí nejtemnější část šumperských dějin - inkviziční čarodějnické procesy z let 1679 až 1694. Řádění neblaze známého inkvizitora Jindřicha Františka Bobliga z Edelstatdu padlo za oběť 25 nevinných šumperských občanů včetně děkana Kryštofa Aloise Lautnera známého z románu Kladivo na čarodějnice. Díky tomuto procházkovému okruhu poznáte, kde oběti procesů a jejich trýznitelé bydleli a jaké příběhy a osobní tragédie se kolem jednotlivých obětí odehrály. Procházka vede obdobnou trasou jako předchozí okruh, ale od kostela sv. Jana Křtitele Vás průvodce zavede k bývalé městské šatlavě a naznačí kudy procházel průvod s odsouzenými na popravu.

Zrození „malé Vídně“


Šumperk 19. století patřil k velice významným městům habsburské monarchie, vděčí za to hlavně dynamickému rozvoji textilní výroby, kterou měli na svědomí přední vídenští obchodníci. Ti se v Šumperku usazovali, stavěli továrny, ale také za pomoci svých dvorních architektů změnili tvář města do takové podoby, že svou výstavnosti se v mnohém vyrovnala centru rakousko-uherského soustátí - Vídni a proto si Šumperk vysloužil lichotivý přídomek „malá Vídeň“. Více zajímavostí a informací nabídne procházkový okruh „Zrození „malé Vídně“.

Provozní doba

červen, září po - ne 9:00 - 15:00
červenec,srpen po - ne 9:00 - 12:00 13:00 - 17:00

Začátek procházkových okruhů (každou lichou hodinu)

červen, září 9:00, 11:00 a 13:00
červenec,srpen 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00

Vstupné

Dospělí 30 Kč
Děti (6-15 let) 10 Kč
Studenti, důchodci 20 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + 1 až 3 děti) 50 Kč
Hromadné vstupné nad 20 osob 10% sleva
Děti do 6 let zdarma
Držitelé Olomouc Region Card zdarma

Procházkové okruhy se zahajují každou lichou hodinu Před vlastní prohlídkou navštivte stanoviště průvodců, kde si zakoupíte vstupenku a kde si můžete zakoupit i suvenýry. Stanoviště průvodců najdete v suterénu budovy radnice na nám. Míru (vchod je z té strany budovy, kde se nachází morový sloup). Poslední prohlídka začíná dvě hodiny před koncem otevírací doby.

Mimo sezonu, tj. od začátku října do konce května, je možné prohlídky pro větší skupiny objednat ve dnech po-pá v době provozu úřadu v předstihu minimálně 14 dnů u Martiny Buchtové, referentky oddělení kultury a vnějších vztahů odboru školství, kultury a vnějších vztahů MěÚ Šumperk, nám. Míru 1, Šumperk, tel.: 583 388 610, e-mail: pruvodce@sumperk.cz. V zimních měsících a za nepříznivého počasí se prohlídky nekonají.

Stáhněte si zdarma audioprůvodce po Šumperku do svého chytrého mobilního telefonu:

google play, obrázek se otevře v novém okně
Available on the App Store (black), obrázek se otevře v novém okně

Příloha

Fotogalerie

Šumperk1

Šumperk1

 
Šumperk2

Šumperk2

 
 
 
7.5.2013 13:21:29 | přečteno 18528x | kouril
 
load