zavřeno - otevírá v pondělí 3.5. 8:00

SIEGLOVA VILA

Nádhernou novoklasicistní vilu si po roce 1867 nechali postavit textilní podnikatel Robert Siegl se svojí manželkou Emmou, pocházející z rytířského rodu Terschů.

Podle svědectví zakladatele šumperského muzea Hanse Höniga byl autorem projektu vídeňský architekt dánského původu Theophil von Hansen, který je považován za jednoho z nejvýznamnějších architektů novořeckého stylu pro město Athény. Jeho nejznámějším dílem je budova Říšské rady, dnešního Parlamentu, ve Vídni. Do architektury českých zemí pak přispěl svými realizacemi v Brně, kde se autorsky podepsal pod projekt Kleinova paláce, Zemské nemocnice u sv. Anny či Besedního domu.

Hansenovo autorství v případě stavby vily Roberta Siegla vyvrací někteří odborníci na historii umění. Pod dochovanými plány je podepsán šumperský stavitel Josef Bayer, tchán již zmiňovaného Hanse Höniga, jenž autorství návrhu údajně přiřkl Theophilu von Hansenovi.

Absolvent brněnské technické školy stavitel Josef Bayer, který zahájil svou kariéru na železničních stavbách bratří Kleinů, zanechal v Šumperku a okolí přes stovku realizací, vlastnil dvě cihelny a jako úspěšný muž také zasedal v šumperské městské radě, stejně jako textilník Robert Siegl.  

Josef Bayer tedy platil za dostatečně váženou osobu, aby si ho společník textilní firmy Carl Siegl Sen. vybral ke stavbě svého rodinného sídla. Navíc ho mohla doporučit Robertova manželka Emma pocházející z vlivné velkostatkářské rodiny Terschů, jež si o deset let dříve podle Bayerových plánů nechala stavebně upravit nedaleký zámek Třemešek.

Vila se dočkala nepříliš lichotivých přezdívek – říkalo se jí Hladová vila nebo také Hrad marnosti či pýchy, a to z toho důvodu, že její majitelé Robert a Emma se údajně rádi naparovali a chlubili svým bohatstvím.

V současné době je vila v majetku Olomouckého kraje a slouží jako internát. Veřejnosti je přístupná pouze sporadicky, a to například během Dnů otevřených dveří Střední zdravotnické školy, v několika případech i během Dnů evropského dědictví.

Šumperk

Sieglova vila

Čsl. armády 1, Šumperk, 787 01

load