zavřeno - otevírá v pondělí 3.5. 8:00

KLÁŠTERNÍ KOSTEL ZVĚSTOVÁNÍ PANNY MARIE

Památka mimořádné hodnoty byla zachráněna takřka v minutě dvanácté a její krásu můžete obdivovat v letních měsících, kdy je kostel přístupný veřejnosti.

Kostel Zvěstování Panny Marie původně náležel k dominikánskému klášteru, jenž byl podle řádové kroniky založen v roce 1293. Nyní je odsvěcený a slouží k pořádání kulturních a společenských akcí, které mají neopakovatelnou atmosféru.

Historie kostela Zvěstování Panny Marie

Kostel vyhořel v roce 1513, následně jej Petr starší ze Žerotína, tehdejší majitel šumperského zboží, nechal i s klášterem opravit. Jeho syn Přemek však přešel na luteránskou víru a dominikány z města vyhnal, ti se do Šumperka vrátili až v pobělohorské době. V roce 1669 kostel opět vyhořel při velkém požáru, při kterém lehlo popelem téměř celé město. Následná přestavba kláštera přinesla kostelu barokní podobu. 

V 18. století byly přistavěny boční kaple sv. Jana Nepomuckého a Česká kaple. První jmenovanou vymaloval výpravnými nástropními freskami uničovský malíř Ignác Oderlický. V rámci josefínských reforem byl klášter v roce 1784 zrušen a klášterní budova sloužila převážně hospodářským účelům měšťanstva. V druhé polovině 20. století kostel postupně chátral, ačkoliv byl v roce 1958 zapsán na seznam nemovitých kulturních památek. Klášter se stal natrvalo sídlem střední zdravotnické školy. 

V 80. letech byl kostel v natolik havarijním stavu, že se muselo přistoupit k radikální rekonstrukci. Kostel se stal na počátku 90. let stal součástí nově vzniklé městské památkové zóny a odstartovaly intenzivní stavební úpravy, které skončily v roce 2005 s proinvestovanými 35 mil. Kč. Nyní je kostel odsvěcen a slouží k pořádání významných kulturních akcí, koncertů, předávání maturitních vysvědčení, imatrikulacím a promocím vysokých škol.


Prohlídky kostela Zvěstování Panny Marie

Kostel Zvěstování Panny Marie je v letním období otevřen denně zdarma.

Provozní doba:

červen a září
po–ne
09:00 –15:00 hod.
červenec a srpenpo–ne 09:00–17:00 hod. Mimo uvedené období lze kostel navštívit v rámci kulturních akcí zde pořádaných.


Pronájem kostela Zvěstování Panny Marie

Kostel Zvěstování Panny Marie lze krátkodobě pronajmout ke konání kulturních a společenských akcí, které svým pojetím odpovídají interiéru barokního kostela, např. pro koncerty vážné hudby, předávání maturitních vysvědčení, imatrikulace a promoce vysokých škol, výstavy apod. Pro konání svatebních a pohřebních obřadů nelze kostel pronajmout.

Ceník pronájmu:

Příprava akce
500 Kč/hod.
Vlastní akce
1000 Kč/hod.
Uvedené ceny jsou včetně DPH.


Rezervaci termínu pronájmu klášterního kostela proveďte telefonicky, nebo e-mailem v  předstihu alespoň 30 dní. Po potvrzení termínu podejte žádost o krátkodobý pronájem, elektronický formulář ke stažení zde.

Kontaktní osoba: Antonín Linet, tel.: 583 388 610, e-mail: antonin.linet@sumperk.cz

Kalendář pronájmů klášterního kostela

mail

Šumperk

interéry kostela Zvěstování Panny marie

ul. Kladská, Šumperk, 787 01

Telefon:+420 583 388 610
E-mail:antonin.linet@sumperk.cz
load