zavřeno - otevírá v pondělí 3.5. 8:00

BUDOVA OBCHODNÍ AKADEMIE

Novoklasicistní monumentální architektura postavená v letech 1895–97 podle návrhu vídeňských architektů bratří Drexlerů, byla výrazem prosperity města a sebevědomí obyvatel města na konci 19. století.

Budova dnešní obchodní akademie patří k největším a nejvýstavnějším historickým stavbám v Šumperku. Stojí na místě, které bylo určeno pro významnou veřejnou budovu již při zpracovávání územního plánu rozvoje města v roce 1875. V neoklasicistním rázu ji navrhli vídeňští architekti Josef a Anton Drexlerové, žáci architekta evropského věhlasu Theophila von Hansena. Slavnostní otevření budovy gymnasia se uskutečnilo dne 18. září 1897 a škola dostala název Gymnasium Františka Josefa I., k jehož 50. výročí panování měla být postavena a otevřena. Této význačné společenské události se zúčastnili významní představitelé města Šumperka. Moderní budova školy sloužila jako vzor ostatním školám rakousko-uherského císařství.

Německé gymnasium sídlilo v nové budově až do konce druhé světové války. Potom školu převzala obchodní akademie. Veřejnost může obdivovat její krásu pouze zvenku.

Šumperk

Budova Obchodní akademie

Hlavní třída 31, Šumperk, 787 01

load