zavřeno - otevírá v pondělí 3.5. 8:00

DŮM KAŠPARA SATTLERA

Na rohu náměstí Míru a ulice Starobranské najdete pozoruhodný dům s temnou minulostí. V polovině 17. století jej do vlastnictví získal barvíř Kašpar Sattler s manželkou Marií, kteří padli za oběť inkvizičním procesům.

Ve 2. polovině 16. století patřil dům Andreasi Havlovi, jeho syn Jeremias jej pak v roce 1625 prodal Sebastiánu Sattlerovi. Jeho syn Kašpar Sattler získal dům v roce 1647.

Kašpar Sattler a jeho manželka Marie, kteří provozovali výnosnou hospodu a na předměstí měli barvírnu plátna a velký hospodářský dvůr, patřili svého času k nejbohatším obyvatelům města. A také to uměli to dávat okolí na odiv. Není se čemu divit, že padli do oka inkvizitoru Jindřichu Bobligovi, který nejdříve z čarodějnictví obvinil Marii Sattlerovou a následně i jejího manžela a nejmladší dceru Alžbětu. Na základě svědeckých výpovědí losinských „čarodějnic“ podezírali členové inkvizičního tribunálu Marii z účasti na čarodějnických sabatech na Petrových kamenech, kam měla jezdívat v kouzelné kolesce.

Protože Marie Sattlerová obvinění rezolutně odmítala, navrhl tribunál, aby byla podrobena útrpnému právu. Poté se při mučení přiznala a její osud byl zpečetěn. Spolu se Zuzanou Voglickovou byly jako první šumperské oběti roku 1682 popraveny. Mezitím byl zatčen i Mariin manžel Kašpar Sattler a jejich dcera Alžběta. Oba se rovněž k čarodějnictví přiznali a byli popraveni půl roku po Marii. Část majetku získal velmi lacino přísedící inkvizičního tribunálu knížecí rychtář František Ferdinand Gaup.

Později koupil dům továrník Karl Wagner. Jeho potomci ho drželi do roku 1911. V roce 1850 byl dům radikálně přestaven, mansandrovou střechu nahradila střecha pultová.

Šumperk

Dům Kašpara Sattlera - nám. Míru 22

nám. Míru 22, Šumperk, 787 01

load