zavřeno - otevírá v pondělí 3.5. 8:00

YES CYKLO – Cyklistika na Šumpersku

Šumperské trasy YEScyklo vždy tvoří okruh a na každém z nich můžete potkat mnoho zajímavých míst nebo si během cesty odpočinout na odpočívadlech či v restauracích. Trasy jsou v přírodě označeny cykloturistickým značením KČT.

Vydejte se na okruhy vedoucími ze Šumperka, Rapotína, Hanušovic, Velkých Losin a Loučné nad Desnou obdivovat dechberoucí výhledy a kouzlo místní přírody.

Mezi okruhy najdete lehké, středně obtížné a obtížné trasy.


Lehké trasy

 • Okruh Tulinka – Ze Šumperka vás ve směru Bratrušov povede nová cyklostezka, z níž před obcí odbočíte na polní cestu a následně lesní šotolinu.
 • Andělský okruh – Začíná kousek od rozcestníku Tulinka v příměstském lese u Šumperka, odkud vás cesta zavede osadou Nové Domky na cyklostezku vedenou podél hlavní spojky Šumperka a Rapotína, do Šumperka se z nedalekých Rejchartic vrátíte lesní cestou lemovanou sochami andělů.
 • Lázeňský okruh – Devítikilometrový okruh vás provede katastrem lázeňské obce Velké Losiny.

Středně těžké trasy
 • Okruh Kolem Háje –  Středně náročná trasa vedoucí v podhůří jesenických hor vás zavede na několik zajímavých míst, během jízdy vás bude provázet výhled na rozhlednu Háj.
 • Vyhlídkový okruh – Okruh kolem horní nádrže Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně můžete zahájit a zakončit u horní stanice lanovky, které vede z Areálu Kouty.
 • Okruh Přes pláně – Dvacetikilometrový okruh vás z Velkých Losiny provede kolem Andělské louky v Rejcharticích, kde si vystoupáte přes Rejchartické sedlo až na Prameny k zaniklé osadě Štolnava, abyste si následně užili sjezd zpět do Velkých Losin.
 • Pivovarský okruh – Šestnáctikilometrová trasa vás zavede z Hanušovic přes Kopřivnou, kolem větrných turbín, a přes Hynčice nad Moravou zpět do Hanušovic.
 • Okruh Za ztracenými kameny – Z Loučné nad Desnou vás okruh stoupáním přiblíží k oblíbené vyhlídce Tři kameny, přes Přemyslovské sedlo a údolím Hučivé Desné vás vrátí zpět do Koutů nad Desnou a Loučné.

Těžké trasy
 • Okruh K řece Moravě – Třicetikilometrový okruh vás příměstským lesem zavede do Bratrušova, odkud polními a lesními cestami vystoupáte k rozcestí pod Lovákem a následnému sjezdu do Aloisova. Přes Rudu nad Moravou, Bartoňov a Radomilov vás cesta doprovodí k poutnímu kostelíčku Božího těla a kolem hájovny na Vápenici po vrstevnicích k finálnímu sjezdu zpět do Šumperka.
 • Okruh Kamenec – Okruh, který prověří vaši fyzickou kondici, zahájíte nenápadným stoupáním obcí Nový Malín, které se kolem Malínské rokle změní v pořádný kopec. Pokud se nenecháte strhnout následným sjezdem a na rozcestí Nad říjištěm odbočíte z cesty k vyhlídkové plošině Kamenec, rozprostře se před vámi nekonečný výhled na Šumpersko a do Údolí Desné. Cestou z Kamence vás již moc stoupání nečeká. Přes Traťovku a Anenský dvůr sjedete do malebné obce Vikýřovice. A pokud se nebudete cítit na finální výjezd do osady Nové Domky, můžete si cestu od železniční stanice ve Vikýřovicích zkrátit po rovině přímo do Šumperka.
 • Zámecký okruh – 200 metrů od rapotínského informačního centra začíná okruh, který vás provede Rapotínem a Velkými Losinami, kde z cesty odbočíte směr Maršíkov, Sobotín a Rudoltice. Po náročnějším výjezdu na Traťovku se poté cesta po vrstevnici zlomí ve sjezd do Vikýřovic.
 • Bukový okruh – Začátek tohoto okruhu vás možná bude svádět, abyste se zastavili ve vyhlášené cukrárně Velkolosinské pralinky nebo v Penzionu Brněnka, kde sídlí minipivovar Zlosin. Pokud však odoláte a vydáte se pozvolným stoupáním k obci Pekařov, čekají vás výhledy na majestátní kopce i malebná údolí.
 • Okruh Obora – Z Loučné nad Desnou vás lesní cesta zavede na okraj Velkých Losin, odkud se vydáte směrem na Maršíkov. Dva mírnější kopce vás připraví na táhlé stoupání nad Vernířovicemi kolem obory Loučná. Následný pětikilometrový vás vrátí zpět do Kociánova, místní části Loučné nad Desnou.
 • Mineralogický okruh – Jeden z nejnáročnějších okruhů, co se týče převýšení, vás z Vernířovic zavede táhlým stoupáním do obce Klepáčov, kde odbočíte směrem k vodopádům Ztraceného potoka. Stoupat budete až pod horní nádrž Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Následně vás cesta po vrstevnici okouzlí panoramatickými výhledy na údolí Desné. 
 • Okruh Okolo Dlouhých strání – První polovinu trasy budete stoupat po asfaltové cestě údolím Divoké Desné, kde bude mít možnost na vlastní oči spatřit jeden z největších technických divů v Česku – Přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně. Zatímco dolní nádrž budete míjet v polovině stoupání, k horní si budete muset udělat malou zajížďku (cca 2 km). Pak už vás ale čeká jen sjezd kolem horní stanice lanovky a po tzv. Uhlířské cestě až do Kociánova, místní části Loučné nad Desnou, a pak zpět do Koutů nad Desnou.
 • Šindelný okruh – Z Koutů nad Desnou se vydáte stoupáním do srdce jesenické divočiny. Odměnou za sedmikilometrový výšlap lesem, během něhož nastoupáte bezmála 500 výškových metrů, vám budou výhledy zpod Šindelné hory. Trasa vás dále zavede do kouzelného údolí Hučivé Desné a do dalšího kopce vás bude provázet šumění Poniklého potoka. Do Koutů se z Přemyslova vrátíte po Knížecí cestě, které byla vybudována na konci 19. století v souvislosti s likvidací polomů po větrné smršti.

Šumperk

YEScyklo Pivovarský okruh

Mohlo by vás zajímat

load