zavřeno - otevírá v pondělí 3.5. 8:00

Aktuality

Motýli Šumperk 25.10.2021

VSTUPENKY NA KONCERT RŮŽOVÝCH DĚTÍ JSOU V PRODEJI

Vstupenky na První koncert růžových dětí pěveckého sboru Motýli Šumperk, který se uskuteční v neděli 7. listopadu v Domě kultury Šumperk od 16.00 hodin, jsou k prodeji v Informačním centru Šumperk za cenu 70 Kč.

Více
Marie Knitschke: Jedůvky 25.10.2021

JEDŮVKY“ ŠUMPERSKÉ SPISOVATELKY MARIE KNITSCHKE ANEB JAK SE TWEETOVALO V 19. STOLETÍ

Mnohým lidem se musíme uklonit a podat jim ruku – i když bychom jim raději šlápli na nohu.“ To je jeden z řady břitkých aforismů šumperské německé spisovatelky Marie Knitschke (1857–1940), které v těchto dnech vycházejí v češtině. Malý výbor z díla pozapomenuté spisovatelky vydává pod titulem Marie Knitschke: „Jedůvky. Z mého šumperského života“ místní drobný nakladatel Radek Ocelák. 
 
Citujme ze záložky nové publikace: „Jedůvky jsou originální soubor aforismů – stručných a vybroušených výroků na adresu společnosti, umění i mezilidských vztahů v jednom provinčním městě na konci 19. století... Vydání těchto aforismů je doplněno o autorčiny dochované dopisy evropským umělcům, zejména norskému skladateli Edvardu Griegovi. Následují ukázky jejích básní a podrobný doslov k její osobnosti a tvorbě. To vše společně odhaluje Marii Knitschke jako výjimečnou a ambiciózní ženu doby, která ženskému uplatnění mimo sféru domácnosti ani trochu nepřála.“   „Aforismy Marie Knitschke mě zaujaly na první pohled,“ dodává k tomu vydavatel a autor doslovu Radek Ocelák. „Svojí záměrnou stručností a oproštěností od místního i časového kontextu se liší od většiny dobových textů, které při jejich historické, nacionální či symbolistické mnohomluvnosti dnes dokážeme číst už jen stěží. Stručná údernost je svým způsobem geniální přístup. Dnes by se Marie Knitschke asi nejraději vyjadřovala na Twitteru, její „tweety“ ale pocházejí z konce 19. století. Díky jejich atraktivní formě jim odpustíme i to, že se některé z výroků mohou pohybovat na hraně banality. To je právě daň za stručnost a úskalí aforistického žánru. Jsem rád, že se Jedůvky podařilo v autorčině domovském městě vydat, navíc v doprovodu dalších textů, které o její nevšední osobnosti prozrazují víc. Knitschke byla po velmi brzkém sňatku a pozdějším rozchodu s manželem spisovatelkou a učitelkou hudby na volné noze. O mladší ze tří dětí se už starala sama a tato životní perspektiva do jejích textů hodně proniká; mohli bychom ji vlastně považovat za aktivistku ženského hnutí, možná první široko daleko. I tím se vymyká své době a může pro nás být dost aktuální.“ 
 
Marie Knitschke byla ale také znalkyní regionálního folklóru, starožitností a autorkou silně vázanou k šumperské historii. Některé její práce, především drama „Alt-Schönberg“ z roku 1909, se působivě vracely do období čarodějnických procesů 17. století. „Tento pozdější rozměr její tvorby náš výbor příliš nepokrývá, třeba se ho ale díky tomuto impulsu chopí někdo povolanější,“ přiznává nakladatel. 
 
Knihu „Jedůvky. Z mého šumperského života“ ilustrovala Martina Trchová, která je šumperskému publiku známá také jako písničkářka a hudební interpretka. Technikou ilustrací je klasický linoryt, a kromě úhledně vypravené knížky tak budou v omezeném počtu k mání i originální, podepsané grafické listy. Publikace bude v nejbližších dnech dostání v šumperském informačním centru na Hlavní třídě, v ceně 175 Kč.

Více
PRÁZDNINY plakát 22.10.2021

PODZIMNÍ PRÁZDNINY V ŠUMPERKU

Dny zaslouženého volna můžete vyplnit  pestrou nabídkou aktivit:


*Ve středu 27.10. se chystá program u nás v "Ičku". Připravený je soutěžní kvíz o ceny, komentovaný výstup na radniční věž v 10:00, a procházka s průvodcem v 15:30 hod. Více informací najdete zde


*Ve čtvrtek 28.10. je připraven program u rozhledny Háj. Užijete si  cestu s úkoly pro děti, sportovní hry a soutěže a volný vstup na rozhlednu.


* V SVČ Doris připravili na středu 27.10  i pátek 29.10. podzimní tvoření a turnaj ve vybíjené.


* Příznivci vodních radovánek můžou využít program akce v Termálních lázních nebo Aquacentru Šumperk.

Více
Ukončení měsíc věží a rozhleden oprava 18.10.2021

UKONČENÍ AKCE MĚSÍC VĚŽÍ A ROZHLEDEN

* V pátek 22.10. se tato turistická akce uzavře výstupem na radniční věž, kde bude možné doplnit absolventské razítko do sběratelského čtyřpohledu k měsíci věží a rozhleden. Více informací najdete zde

* Ve čtvrtek 28.10. je připraven bohatý program u rozhledny Háj a v jejím okolí. 
Více informací najdete zde.

Více
Plakát 3 08.10.2021

STAŇTE SE NA JEDEN DEN VE SVÉM MĚSTĚ TURISTOU

Šumperské informační centrum se zapojilo do celostátní akce s názvem Týden turistických informačních center. 
Ve středu 27.10. představí své aktivity, směřující nejen k návštěvníků města, ale i k místním obyvatelům.

A co příchozí 27. října v šumperském informačním centru čeká? 

Zájemci mohou vystoupat v 10:00 na radniční věž, kde se dozví mimo jiné zajímavosti o stavbě šumperské radnice. 

Od 15:30 vás průvodce povede Po stopách Malé Vídně při komentované procházce. 

V prostorách informačního centra se můžete zúčastnit soutěžního kvízu o ceny a také každý příchozí obdrží drobnou pozornost.
 

Zájemcům o komentovanou procházku doporučujeme rezervaci na telefonním čísle 583 214 000 nebo na e-mailu ic@sumperk.cz  .

Více
státní svátek zavřeno 01.10.2021

INFORMAČNÍ CENTRUM BUDE 28.10. UZAVŘENO

Z důvodu dlouhodobé nemoci, bude ve státní svátek 28.10.2021 Informační centrum Šumperk uzavřeno.
Zrušen je také víkendový provoz a to až do odvolání. 
Děkujeme za pochopení.

Více
Ceny města 01.10.2021

MĚSTO ŠUMPERK PŘIJÍMÁ NOMINACE NA CENY MĚSTA

Od 1. října můžou občané zasílat své nominace na udělení Ceny města Šumperka za rok 2021. Sběr nominací bude ukončen 31. prosince. Nominovat lze jednotlivce, ale i firmy, kteří si zaslouží udělení ceny v různých odvětvích lidské činnosti – například kultuře, sportu, sociální a humanitární oblasti, vzdělávání a dalších. Nominovat lze i zajímavou novostavbu nebo zdařilou stavební rekonstrukci v Šumperku. Ceny města však stejně jako vloni nebudou udělovány v konkrétních kategoriích. 

Nominování, hlasování a udílení o cenách města letos doznalo drobných změn, které na svém zářijovém zasedání odsouhlasilo šumperské zastupitelstvo. Do konce roku 2021 bude oddělení kultury a vnějších vztahů sbírat nominace od občanů. Po Novém roce zasedne Akademie složená ze zástupců politických stran a hnutí zastupitelstva města a provede výběr nejzajímavějších nominací. 

„Tyto nominace budou postoupeny ke hlasování členům zastupitelstva a ti vyberou pět kandidátů, kteří získají Cenu města Šumperka,“ říká Bohuslav Vondruška, vedoucí oddělení kultury a dodává, že slavnostní večer s předáváním Cen města Šumperka proběhne na začátku dubna v Divadle Šumperk. 

Nominaci lze podat buď prostřednictvím elektronického formuláře na www.sumperk.cz, nebo v „papírové“ formě na úřadovnách MěÚ Šumperk a Informačním centru Šumperk až do 31. prosince 2021. V listopadovém čísle Šumperského zpravodaje vyjde nominační lístek přílohou. Své dotazy k Cenám města Šumperka lze zasílat na cenymesta@sumperk.cz

Více
PODZIMNí šumperk kultura (1) 30.09.2021

ŘÍJEN BUDE PATŘIT KULTUŘE

Sychravé počasí vám vynahradí zajímavé kulturní akce, které se chystají v Šumperku v měsíci říjnu.
- Tradiční festival Město čte knihu se bude tentokrát zabývat tvorbou J. Rudiše více informací najdete zde.
- Dům kultury Šumperk připravil na říjen zajímavé koncerty, modelářský festival a besedu – program na říjen

- 5.10. - Den architektury se vydejte po zajímavých stavbách. Program najdete zde

Více
novější1 2 3 4 5 6 7 [...] 20 [...] 40 [...] 60 [...] 80 [...] 100 [...] 111 starší
load