zavřeno - otevírá v pondělí 3.5. 8:00

ZÁMEK KOLŠTEJN / GOLDENSTEIN V BRANNÉ

Zrekonstruovaný zámek v srdci krásné přírody Jeseníků můžete obdivovat při komentované prohlídce, nebo se v něm můžete přímo ubytovat.

Z historie:

Hrad Kolštejn byl vybudován ve 13. století rodem Wustenhube při zemské stezce z Moravy do Slezska. 

Svou konečnou podobu výtečně opevněného a stěží dobyvatelného středověkého hradu získal Kolštejn zřejmě za Pánů ze Zvole, za česko-uherských válek nejvýznamnějších severomoravských spojenců uherského krále Matyáše a protivníků spojenců Jiřího z Poděbrad Tunklů z Brníčka. Dosud je patrná jeho tehdejší dispozice: obvodní hradní zeď, zbytky hradního paláce na západní straně a velká věž na plošince nad údolím, později bohužel značně přestavěná.

V 16. století začali s přestavbou hradu do podoby pohodlného renesančního sídla Žerotínové, poté pokračovali v přestavbě Pánové z Vrbna. Svůj význam a postavení ztratil zámek v 18. století, kdy byl součástí vlastnictví Lichtenštejnů. 

V posledních letech se na nádvoří hradu konají různé zajímavé kulturní akce a také srazy milovníků Moskvičů i jiných sovětských vozů.

Zpravidla o druhém zářijovém víkendu se v obci Branná každoročně koná mezinárodní Kolštejnský okruh – volný mezinárodní podnik historických závodních motocyklů, supersportovních strojů a sidecarů na Kolštejnském okruhu.


Prohlídky zámku

Vydejte se na zajímavou a naučnou prohlídku zámku Kolštejn s průvodcem, který Vás seznámí s celkovou historii zámku. Prohlídky zámku se konají ve dnech úterý až neděle v 10 a ve 14 hodin.

Přibližně hodinovou prohlídku zámku Kolštejn si lze domluvit pro skupiny i mimo uvedenou dobu na tel. +420 732 237 296.

Vstupné:
dospělí 90 Kč, děti 45 Kč, děti do 10 let zdarma


load